Lesson Plan
Curated OER

Healthy Snacks. Healthy Packaging

For Teachers 4th
Fourth graders research how to select the most cost-effective snacks. In this consumer practices lesson, 4th graders compare packaging labels and come to conclusions on how cost effective the product is. Students discuss their findings.