Curated OER
Investigation - The Local Bagel Shop
Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items...
