Lesson Plan
Curated OER

Revive Reviews With Student-Created Study Guides

For Teachers 3rd - 12th
Students work cooperatively in small groups to practice note-taking and outlining skills which are applied as student create unit Study Guides for their classmates. They demonstrate critical thinking skills as they decide the most...
Lesson Plan
Curated OER

Reversals with Multiplication and Division

For Teachers 4th - 6th
In this mathematics worksheet, students read the table that shows the answer to the cost per kilogram when 3.678 kg of a product costs $14.89 rounded to the nearest cent. They complete the table and round where necessary for each problem.