Curated OER
Find The Best Car
Consider how to use consumer reports to review performance, price, reliability and safety information about specific cars. Young learners review how life styles and economics affect car choices. They then find solutions for car-buying...
Curated OER
What Did It Cost 100 Years Ago?
Students compare prices of good across the century in order to introduce the topic of inflation. They undertand the concepts of inflation and Consumer Price Index (CPI), use online calculators to figure the approximate cost of goods...
Curated OER
Name Brands
Students explore the possibility that a products name might bias a consumers decision to buy a particular product. The question remains to be answered, "Why do consumers buy what they buy and why that particular product?"
Curated OER
Healthy Snacks. Healthy Packaging
Fourth graders research how to select the most cost-effective snacks. In this consumer practices lesson, 4th graders compare packaging labels and come to conclusions on how cost effective the product is. Students discuss their findings.
Curated OER
Month 4 Budget
In this consumer mathematics worksheet, students complete a monthly budget form by filling each of the categories. They fill in their total expenses for each category and calculate their budget for month four.
Curated OER
Making Healthy Food Choices
For this well-designed nutritional activity, students are given the opportunity to create their own daily food record, compare their nutrient with minimimun requirements, and think critically about their own food choices. Materials and...
Curated OER
The Entrepreneur's Game
Twelfth graders explore the basic principles of the US free enterprise system. They examine the basic principles of the US free enterprise system including profit motive, voluntary exchange, private property rights, and competition.
Curated OER
The Snack Bar
Sixth graders complete a purchase order. In this ratios and patterns lesson plan, 6th graders work in groups to complete a purchase order for a grand opening of the school snack bar. Students use rations to figure out the need and...
